5 Nejčastějších Chyb Investorů, Jak Je Napravit (a Přestat Přicházet o peníze)

Nejčastější chyby investorů a jak se jim vyhnout?

Není překvapení, že investoři dělají spoustu různých investičních chyb.

Dnes je velké množství investičních příležitostí, které lákají na zajímavé zhodnocení nebo nízké riziko. Ne každá investice je však dobrá investice a jedna investice může být vhodná pro jeden typ investora, ale nikoliv pro jiného. Dovednost investovat se stává jednou z nejdůležitějších v 21. století.

Jak se vyhnout základním investičním chybám? Jak přestat přicházet o peníze?

Proto vznikl tento základní (i když ne vyčerpávající) přehled chyb v investování. Pojďme se na ně podívat.

 

 

 

Chyby investorů

1) Příliš „bezpečné“ investování

Všichni jsme konzervativní. Nikdo z nás nechce přijít o peníze v investování. A to ani ti nejbohatší.

 

Jak investují nejbohatší

 

Hlavním cílem těch nejbohatších není výrazně vydělávat. Jejich hlavním cílem je ochránit již vydělané peníze a z těchto peněz získat pravidelný příjem.

Přesto mají cca. 20 % - 30 % umístěno v akciích a akciových fondech.

Proč?

  • Protože 15 – 25% patří do každého portfolia a to i toho nejkonzervativnějšího investora.
  • Protože akcie dlouhodobě vydělávají nejvíce a dokáži porazit inflaci.
  • Protože věří v diverzifikaci a mají investici rozloženou i v globálních akciích a fondech.

Také mají velmi diverzifikované (myšleno rozložené ve více investicích) i ostatní investice.

Mladší investoři mají velkou výhodu oproti těm, kteří se blíží k důchodovému věku.

Investoři s dlouhým investičním horizontem si mohou vypomoci aktivy jako jsou akcie, které dlouhodobě nejvíce vydělávají a porážejí inflaci, ale krátkodobě mají největší výkyvy. Ačkoliv přijdou výkyvy má investice dostatek času na to, aby vynahradila ztráty. Navíc dlouhodobý investoři využívají výhod „8 divu světa“ (jak to nazval Albert Einstein) – a to složeného úročení.

Rizikem, že investujete do bezpečných aktiv (jako jsou spořící účty a termínované vklady) je, že dlouhodobě nepřekonáte inflaci a z dlouhodobého hlediska to povede k reálným ztrátám. Z hlediska rizika se to však může zdát obezřetné.

Inspirujte se od fondů životního cyklu

Fondy životního cyklu

Roky do konce programuvíce než 10 let10 

let

let

let

let

let

let

roky

roky

roky

rok

dynamické100 %90 %80 %70 %60 %50 %40 %30 %20 %10 %0 %
konzervativní0 %10 %20 %30 %40 %50 %60 %70 %80 %90 %100 %

 

Investiční společnosti a banky vytvořili fondy životního cyklu, které využívají právě tohoto principu. V době, kdy má investor dlouhý čas před sebou investují velmi dynamicky. Většina z nich 10 let před cílovým datem zkonzervativňuje. Tím využívá nejprve výhody složeného úročení, poté čím blíže je doba výběru, postupně zkonzervativňuje investici, tak aby peníze byli připraveny.

Jedním z problémů životního cyklu je, že skončíte nezainvestován. Připravené peníze budete chtít postupně čerpat a proto i v cílovém období byste jako investor měl mít čas peněz zainvestovánou dynamicky.

Nicméně stále je to pro investora, který se absolutně nechce starat o své investice dobrá volba, která Vám (díky postupnému zkonzervativňování) přinese zajímavé zhodnocení a nižší riziko než různé jiné alternativy.

Pokud chcete vědět, jak investovat v jednotlivých vyzkoušejte investiční kalkulačku.

2)    Ignorování rizika

Obrácená strana mince je ignorace rizika. Je jednoduché spadnout do pasti velmi výnosných investic. Ať už se jedná o investice, které Vám nabízí zajímavý výnos bez rizika nebo takové, která nabízí tržně nadstandardní výnosy a to protože v mnoha případech skutečně dokáže !krátkodobě! poskytovat slibované výnosy.

Lidé velmi rádi mluví o nadstardních výnosech z velmi specifického (a většinou malého) trhu jako jsou fondy zaměřené čistě na technologie (Pamatujete na rok 2000?). Ale nadstandardní výnosy většinou netrvají dlouho a když investice padá, oni mohou padat také – a to velmi tvrdě.

Investice na rozvojových trzích (kdo by nechtěl investovat v Číně, když je tam tolik lidí a nemají ještě rozvinutou ekonomiku) nebo například do Biotechnologií (vždyť budoucnost ve zdravotnictví je ve spojení s vědou) jsou dobrým příkladem.

V ČR mohou být příkladem investice do velmi výnosných dluhopisů. Nemusí to být nutně špatné investice, jen je potřeba jich mít v portfoliu menší objem a znát jejich rizika.

Základem Vašeho portfolia by měli být podílové fondy. Proč?

  • Protože jsou diverzifikované (od cca. 30 – přes 1000 koupených titulů)
  • Protože lze investovat od malé částky (pravidelné investice od 100Kč)
  • Protože mají profesionální správu
  • Protože jsou bezpečné ( jsou velmi regulované a např. v roce 2008 zkrachovalo cca. 200 bank, ale žádný podílový fond. I z toho důvodu, že abyste přišli o všechny zainvestováné peníze, museli by zkrachovat ve velmi rychlém časovém sledu všechny společnosti (30 – 1000 společností) do kterých fond investoval)

Fungování podílového fondu

 

 

3)    Poplatky

Nejjednoduším způsobem jak zabránit zhodnocení Vašich investic je přeplatit investici.

Nákup jednotlivých akcií (a jejich častá výměna) je velmi dobrým způsobem, jak zjistit jaké jsou poplatky spojené s obchodování na burze.

Stejně tak, pokud se rozhodnete investovat malé peníze skrze ETF (pasivní forma investování), kde zaplatíte velké poplatky vzhledem k Vašemu portfoliu.

Další způsob je předplatit investice na dlouhou dobu, pokud investujete pravidelně. Předplatit investice na 30 až 40 let dopředu je stejné jako předplatit si na tak dlouhou dobu Vašeho mobilního operátora a zaplatit na začátku investování vysoké poplatky. Předplacení dává smysl na kratší dobu do cca. 5 let.

Posledním způsobem, jak chybovat, je vybrat fond, který má vysoký ukazatel TER (Neboli Total Expense Ratio – celková nákladovost fondu). Jedná o poplatek za fungování portfolio manažera, investiční poplatky, marketingové náklady a další. Tento poplatek není viditelný, protože se jeho hodnota odečítá v průběhu roku od hodnoty podílového listu.

V některých případech může být vysoký poplatek vykompenzován tím, že fond je úspěšnější než trh. Přesto je potřeba s ním počítat.

 

 

4) Investování dle novinových titulků

 

Emoce v investování

 

Je jednoduché nechat se zlákat zaručenými investičními typy na investiční třídy, sektory, odvětví a individuální akcie nebo dluhopisy.

Funguje to na obě strany, jak na tu pozitivní, kdy dostanete zaručené investiční typy, jak velmi rychle zbohatnout, tak i na druhou stranu, kdy každý rok očekáváte krizi.

Investiční  trh je psychologicky ovládán dvěmi emocemi.

  • Strachem
  • Chamtivostí

Média jsou tím živena, protože takové emoce prodávají (noviny).

Investiční krize

Zelená energie je „žhavým“ tipem v posledních letech. Akcie jako First Solar je skvělý příklad. Až donedávna, rostoucí ceny energií a zvýšené enviromentální povědomí způsobili růst akcií společností, které vyvíjejí solární a větrné technologie. Jak se zpřísnili podmínky úvěrového trhu a možnosti financování pro takové projekty prakticky zmizeli, akciový trh potrestal takové akcie velmi tvrdě.

Ukázalo se, jak rychle se investice v úzkém odvětví může otočit.

Raději než investice do těchto specifických trhů je lepší volba dát peníze do rukou manažerům diverzifikovaných fondů, kteří těchto žhavých příležitostí mohou oportunisticky využít a vystoupit v době, kdy výhoda zmizela.

5) Přeskakování a časování trhu

Jedna z nejčastějších chyb začínajících investorů (i těch pokročilých) je, že nakupují a prodávají ve špatný čas. Lidská přirozenost je nakupovat v příznivých dobách a prodávat ve špatných časech a takové chování může vážně ohrozit Váš celkový výnos.

 

Úspěšný podílový fond

 

Od roku 1998 manažer z jednoho velmi úspěšných fondů celkově vydělal 636% celkově, což znamená roční zhodnocení 12,1 % p.a.

Průměrný investor naopak realizoval ztrátu celkově -35%, což znamená roční ztrátu -2,5% p.a.

To ukazuje, že investoři nedokáží tolerovat vzestupy a pády výnosů plynoucí z dynamiky fondu. Když investorské výnosy nedosahují očekávání (a v mnoha případech to tak může být), obrázek ilustruje důležitost držet se svých investic a investičního plánu po delší dobu. A to především v těžkých obdobích a v dobách, kdy investor přemýšlí o tom, jak vymění investici.

 

Závěr

Hlavní důvody, proč investoři neuspějí:

1) Nedávají stranou tolik

2) Nemají vytvořený investiční plán a nedokáží ho dodržet.

(Nebojte se využít i dynamických nástrojů, které Vám přinesou dlouhodobě vyšší zhodnocení. Můžete začít například zde.)

3) Vsázejí velké množství peněz na jednotlivé investiční typy a jsou obětí podvodů

(Vyhněte se investicím slibující extrémní výnosy.)

4) Příliš často obchodují

(Příliš nevěřte, že dokážete správně načasovat vstup / výstup do / z investice, dodržujte svůj plán a zbytečně neotálejte, pokud začínáte)

5) Pokud nemáte velmi dobrý důvod neměňte Vaše investice.

(Neinvestujte dle novinových titulků. Pro média jsou extrémní výnosy nebo možné krize zajímavým tématem, které prodává - noviny. Ale rozhodně Vám nepomohou v dobrém investičním rozhodování.)

6) Platí zbytečně velké poplatky spojené s investování

(Zkontrolujte si zaplacené poplatky při investování. Neexistuje nic jako oběd zadarmo a s investicemi jsou poplatky spojené, ale neplaťte zbytečně moc.)

Ideálně si sežeňte investičního poradce, který Vám pomůže s investováním začít a také Vám poradí v průběhu investování. Najít investičního poradce můžete zde.